ПРО РОЗПОДІЛ ВИТРАТ НА ПРАВНИЧУ ДОПОМОГУ: ПОЗИЦІЯ КГС
Об`єднана палата Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду у постанові від 03.10.2019 р. у справі № 922/445/19 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/85211544) визначила правила розподілу витрат на правничу допомогу:
- Суд може зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.
- Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату адвоката, що підлягають розподілу між сторонами.
- Якщо сторона заперечує проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи суд може не присуджувати переможцю спору всі його витрати на професійну правничу допомогу. Суд відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених витрат повністю або частково, та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. Рішення має містити:
- перелік витрат на правничу допомогу, які не підлягають відшкодуванню повністю або частково;
- мотивацію такого рішення;
- правові підстави ухвалення такого рішення.
- Розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору.
- З урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, суд може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
- Розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті.
- Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
У Міністерстві юстиції презентовано освітні онлайн-курси «Основи виконавчого провадження» (https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:MINJUST_EDERA_OSCE+DVSPV101+2019/about) та «Виконавче провадження: поглиблений курс» (https://courses.ed-era.com/courses/course-v1:MINJUST_EDERA_OSCE+dvs2+2019_T11/about). Вказані курси безкоштовні, матеріали доступні 24/7. Сертифікат про проходження курсів видається безкоштовно.